specjalista urolog

- Lekarz z wieloletnim doświadczeniem -

BIOPSJA GRUCZOŁU KROKOWEGO

Biopsja gruboigłowa to badania wykonywane w ramach diagnostyki raka prostaty. Procedura ta polega na pobraniu próbek tkanki prostaty i ocenie jej pod mikroskopem. Igłę wprowadza się przez ścianę odbytnicy pod kontrolą USG transrektalnego (można dzięki temu i wybierać miejsca podejrzane o nowotwór i obserwować wprowadzaną igłę). Dzięki temu badaniu otrzymujemy fragment tkanki o kształcie cylindrycznym, który wysyłany jest do laboratorium patomorfologicznego. Biopsja prostaty przebiega w znieczuleniu miejscowym.
Aby stwierdzić obecność lub brak komórek rakowych lekarz musi pobrać od 6 do 13 próbek tkanki prostaty z różnych jej obszarów.

Aby zredukować ryzyko infekcji lekarz przed wykonanie biopsji podaje pacjentowi antybiotyk. Do kilku dni po badaniu u pacjenta mogą wystąpić słabe bóle okolic krocza, niewielkie ilości krwi w moczu i kale. Krew może pojawić się również w nasieniu pacjenta nawet do miesiąca od dnia badania.

Próbka uzyskana podczas biopsji prostaty wysyłana jest do laboratorium gdzie patomorfolog (lekarz specjalizujący się w diagnostyce obejmującej m.in. ocenę mikroskopową tkanek) określi czy w próbce znajdują się komórki rakowe.

 

Pozostałe zabiegi:

CYSTOSKOPIA
STULEJKA
KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO